Arbatų mišiniai ir priedai tikrai nėra šių laikų išradimas. Nuo pat jos istorijos pradžios arbatos augintojai ir meistrai eksperimentavo maišydami įvairias arbatos rūšis. Tai darė dėl įvairiausių priežasčių – kartais, norėdami išgauti naujų skonių, o kartais, tiesiog norėdami atpiginti mišinio kainą. Tas pats galioja ir įvairiems priedams: arbata visada buvo maišoma su vaisiais, prieskoniais, žolelėmis, gėlėmis ir aliejais, suteikiančiais išraiškingesnio skonio ir aromato.
Juk arbata su žiedlapiais įgauna daugiau patrauklumo, tiesa? Kartais teigiama, kad priedai gali būti naudojami siekiant užmaskuoti nekokybišką žaliavą, tačiau nevertėtų per daug dėl to nerimauti – pasikliaukite ekspertų rekomendacijomis ir tikrai neprašausite.
Genmaicha arbata
Šią arbatą užuosite iš tolo, nes ji kvepia… kino teatru. Daugelis juokaudami ją vadina „popkornų“ arbata, nes Genmaichos sudėtyje susitinka smaragdo žalumo japoniška sencha, vėlyvojo derliaus bancha bei kepinti ryžiai. Jos atsiradimo istoriją lėmė visai ne spragėsių pomėgis, o veikiau taupymo sumetimai – arbata buvo labai brangi, tad norėdami atpiginti mišinio kainą arbatos gamintojai ją maišydavo su kepintais ryžiais.
Taip arbata tapo prieinama ne tik Japonijos turtingiesiems, o ją praminė „liaudies arbata“. Lengvas riešutinis Genmaichos skonis patinka ir mažiems, ir dideliems, o dėl nedidelio kofeino kiekio ji tinka visoms amžiaus grupėms.
Pieninis ulongas (milky oolong)
Ulongo pavadinimo kilmė siejama su žodžiu „wu long“ reiškiančiu juodąjį drakoną. Tačiau pieninis ulongas neturi jokio „drakoniškumo“ – priešingai, ši lengvos oksidacijos arbata yra natūraliai kremiška ir pasižymi gaiviomis, gėliškomis natomis.
Darnią skonių puokštę papildo natūralus pieno aromatas, išgautas laikant arbatžoles virš jo garų. Pieno garų prisigėrusi arbata yra itin švelni ir labai vertinama, o dėl to ir neretai klastojama. Pirkdami pieninį ulongą įsitikinkite, kad jis buvo aromatizuotas natūraliu būdu, o ne sintetinių kvapų pagalba.
Earl Grey juodoji arbata
Tai nemirtinga britų klasika, kambaryje paliekanti ilgą ir sodrų bergamočių šleifą. Šiandien ši arbata turi daug variacijų, tačiau originalusis mišinys jungia būtent juodąją arbatą bei natūralų bergamočių eterinį aliejų ir/arba džiovintas jų žieveles.
Manoma, kad būtent Earl Grey arbata buvo sukurta kinų meistrų, tačiau britai neabejotinai suteikė jai papildomo šarmo ją išpopuliarindami kartu su išskirtinėmis arbatos gėrimo tradicijomis.
Autentišku britišku stiliumi paskaninkite Earl Grey šlakeliu pieno ir mėgaukitės, užkąsdami sviestiniais sausainukais.
Massala chai prieskoninė arbata
Tai arbata – absoliuti šaltojo laikotarpio favoritė, šildanti tiek kūną, tiek protą. Ironiška, tačiau ši arbata kilusi iš šiltosios Indijos, kur chai massala prieskonių mišinys yra plačiai naudojamas dėl savo antibakterinių ir stimuliuojančių savybių.
Massala chai arbatos mišinį sudaro cinamonas, imbieras, gvazdikėliai, anyžiai, kardamonas ir juodieji pipirai. Tradiciškai ji verdama su arbatžolėmis, prieskoniais, cukrumi ir pienu, tačiau, norint švelnesnio efekto, galima paruošti ir versiją be kofeino, o skonis nuo to tikrai nenukentės.
Lapsang Souchong
Tai viena iš pirmųjų žinomų juodųjų arbatų pasaulyje, užgimusių Kinijoje maždaug XIX amžiuje. Ši arbata atpažįstama iš dūminio aromato, besimainančio tarp smilkalų aido ir degintų spygliuočių sakų. Tokia kombinacija išgaunama tradicinio arbatos apdorojimu metodu: nuskinti lapeliai džiovinami virš laužų, kūrenamų pušinėmis malkomis, apkepinami, rankomis susukami ir bambukiniuose krepšeliuose laikomi virš gęstančių laužų dūmų. Ieškantys švelnesnio skonio gali išbandyti ir nerūkytą šios arbatos versiją, tačiau siūlome bent kartą gyvenime išbandyti originalą ir patirti pirmykštį juodosios arbatos skonį.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.